نابساماني شرايط توليد و واردات غيرقانوني كيف و کفش چيني موجب شده است تاکنون بيش از 50 درصد سهم بازار کيف و کفش کشورمان در اختيار محصولات وارداتي چيني باشد، محصولاتي که با کيفيت خيلي پايين و تنها در سايه قيمت پايين و شناخت توليد‌کنندگان چيني از سلايق مصرف‌کنندگان ايراني با ظاهري فريبنده و بدون هيچ نظارت يا محدوديتي در بازار کشورمان عرضه مي‌شود.

اين در حالي است که اکنون کيف و کفش توليد داخل يا محصولات وارداتي مرغوب از ساير کشورها کمتر در بازار ديده شده و با اين روند شايد بتوان گفت اکنون محصولات چيني بيش از 70درصد بازار کيف و کفش کشور را در اختيار دارند.

خبرنگار ايسنا در اين گزارش به بررسي وضعيت بازار كيف و كفش ايران پرداخته است.

يك خريدار گفت: شكل و ظاهر اين كفش‌ها قشنگ و موقت است به طوري كه بعد از يك هفته رنگ آنها تغيير مي‌دهند.

وي ادامه داد: كفش‌هاي غيرچيني حداقل 6 ماه دوام دارند اما اين كفش‌ها دو هفته هم دوام نمي‌آورند، البته از كفش هشت هزار توماني بيشتر از اين انتظار نمي‌رود.

يكي ديگر از خريداران در اين رابطه گفت: اگر كفش چرم ايراني با قيمت و كيفيت مناسب توليد و در بازار عرضه شود، ديگر جايي براي توليدات چيني باقي نمي‌ماند با اين وجود كارگاه‌هاي توليد داخلي در اين زمينه ضعيف عمل كرده است.

وي افزود: همه ما اين را شنيده‌ايم كه هيچ ارزاني بي‌علت و هيچ گراني هم بي‌حكمت نيست و علت ارزان بودن كفش‌هاي چيني اين است كه صد در صد از مواد غيربهداشتي ساخته شده‌اند.

كالاي چيني با مجوز وارد كشور مي شوند

رييس اتحاديه كفاشان اروميه گفت: تنها 20 درصد از بازار كفش استان را توليدات داخلي تشكيل مي‌دهد.

يعقوب كاظمي افزود: با وجود تمايل مردم به خريد كفش‌هاي دست دوز توليد داخل، پايين بودن قيمت كالاهاي چيني و افزايش قيمت كفش‌هاي مرغوب از يك سو و تسخير بيش از حد بازار توسط اجناس چيني و كاهش قدرت خريد مردم از سوي ديگر باعث رونق يافتن بيش از پيش بازار كفش‌هاي چيني و كاهش ميزان توليدات داخلي شده است.

وي اظهار كرد: با وجود اين كه كالاهاي چيني با مجوز وارد كشور مي‌شوند، اما هيچ گونه نظارتي بر جنس، كيفيت و مرغوبيت اين كالاها وجود ندارد.

كاظمي به نحوه نادرست قيمت‌گذاري‌ها اشاره كرد و گفت: كفش‌هاي توليد شده در استان نسبت به كفش‌هاي چيني از كيفيت بسيار بالاتري برخوردارند و براي مقابله با كفش‌هاي وارداتي چيني بايد اقدامي جدي صورت گيرد.

وي افزود: به دليل قاچاق كفش از مرزهاي پيرانشهر و بانه به داخل استان، قيمت كفش‌هاي چيني مشخص نيست ولي با ورود قانوني كفش از گمرك مي‌توان توسط كارشناسان گمرك قيمت‌گذاري مناسبي انجام داد.

رييس اتحاديه کيف و کفش اروميه گفت:60 درصد کفش موجود در بازار استان وارداتي نامرغوب است.

يعقوب کاظمي در در ادامه سخنان خود با بيان اينکه در حال حاضر بيش از50 درصد كيف و كفش موجود در بازار متعلق به محصولات وارداتي از چين است، افزود: بسياري از محصولات با كيفيت خيلي بد و ظاهري فريبنده در بازار عرضه شده است و به دليل مرغوبيت پايين اين كيف و كفش‌ها پس از چند بار استفاده خراب مي‌شوند.

كاظمي افزود: تنها تا ابتداي سال 3 كارگاه كفش دوزي به دليل نبود فروش تعطيل شده‌اند كه امكان افزايش اين تعداد وجود دارد.

وي عدم همكاري اداره صنايع و معادن و بانك‌ها را يكي از مشكلات اين اتحاديه عنوان كرد.

كاظمي تداخل صنف پوشاك با كفش فروشان را بزرگترين معضل براي اتحاديه كفاشان دانست و گفت: بنا به ماده 28 تداخل صنفي، سازمان بازرسي بايد با اين امر مقابله و با متخلفان برخوردي جدي كند.

وي با اشاره به اين‌كه در اروميه 480 واحد توليدكننده تعمير و توزيع كننده وجود دارد، گفت: از اين تعداد 60 واحد توليدي و تعميركننده كفش است كه 10 واحد آن توليدي و 50 واحد ديگر مربوط به تعمير كفش است.

وي در خاتمه افزود: از 480 واحد صنفي تنها 20 واحد داراي پروانه كسب نيستند و اين واحدها نيز براي صدور پروانه كسب اقدام مي‌كنند.

وي با بيان اينكه در حال حاضر حدود 420 واحد مجوزدار در اروميه زير نظر صنف فعاليت مي‌كنند، خاطرنشان كرد: حدود 30 واحد نيز در حال اخذ پروانه کسب هستند که اتحاديه بر کار آنها نظارت دارد.

رييس اتحاديه کيف و کفش اروميه با اشاره به اينکه تنها 5 درصد کفش استان توليد داخل است، اظهار کرد: در حال حاضر 15 کارگاه توليد کفش در اروميه وجود دارد که کيفيت محصولات آنها به مراتب بهتر از کفش چيني است.

کاظمي با اشاره به ورود 60 درصدي کفش‌هاي چيني به استان گفت: کفش‌هاي چيني سهم عمده‌اي از بازار ايران را به خود اختصاص داده‌اند و مردم با توجه به پايين بودن نرخ اين کالا نسبت به خريد آن اقدام مي‌کنند.

وي افزود: اين ورود بي‌رويه سبب افزايش قيمت کفش توليد داخل مي‌شود.

رييس اتحاديه کيف و کفش اروميه در پايان سخنان خود با بيان اينکه بعد از کفش چيني، کثرت دستفروشان اصلي‌ترين دغدغه اين صنف است، تصريح کرد: شهرداري وظيفه سنگيني در زمينه رسيدگي به اين قشر از جامعه برعهده دارد.

هيچ‌گونه نظارتي بر بازار كفش وجود ندارد

مدير گروه ارتوپدي دانشگاه اروميه گفت: هيچ‌گونه نظارتي بر بازار كفش استان صورت نمي گيرد.

دكتر فردين ميرزا طلوعي با بيان اين مطلب افزود: پا عضوي از بدن است كه بيشتر از ساير اعضا مورد ضربه و فشار قرار مي گيرد، پس بايد توجه زيادي نسبت به آن صورت گيرد كه متاسفانه مسئولان امر هيچ نظارتي را بر بازار كفش ندارند.

وي با اشاره به عوارض و پيامدهاي كفش‌هاي چيني موجود در بازار، اظهاركرد: اين كفش‌ها مانع تنفس طبيعي پا و عرق آن در طول روز و هم‌چنين موجب ايجاد بوي بد در پا مي‌شود.

مدير گروه ارتوپدي دانشگاه اروميه به غير استاندارد بودن كفش‌هاي چيني اشاره و عنوان كرد: كفش‌هاي چيني كه معمولاً از مواد اوليه نامرغوب تهيه مي‌شوند قوس كف پا را تامين نمي‌كنند و استفاده مكرر از اين كفش‌ها موجب درد زانو و كمر مي‌شود.

دكتر ميرزا طلوعي گفت: فشار ايجاد شده بر سر انگشتان موجب ايجاد پينه و ميخچه در پاها مي شود.

وي در ادامه با بيان اينكه يك كفش شيك، كفش خوبي نيست تصريح كرد: در خريد يك كفش خوب و طبي نبايد به ظاهر آن توجهي كرد.

مدير گروه ارتوپدي دانشگاه اروميه اظهار كرد: در هنگام خريد در وهله اول بايد بيشتر به كف آن توجه شود در مرحله بعد نيز بايد جنس و اندازه آن مورد توجه قرار گيرد.

دكتر ميرزا طلوعي در خاتمه سخنان خود گفت: كيفيت كفش ايراني در مقايسه با كفش چيني خيلي مناسب‌تر است.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.