تاريخ : | | نویسنده : 24dedicatedserver

ترجمه فارسی نهج البلاغه در تشويق به زهد
روش برخورد با دنيا
اي مردم! به دنيا چونان زاهدان رويگردان از آن، بنگريد، به خدا سوگند! دنيا به زودي ساکنان خود را از ميان مي‏برد، و رفاه‏زدگان ايمن را به درد مي‏آورد، آنچه از دست رفت و پشت کرده هيچگاه برنمي‏گردد، و آينده به روشني معلوم نيست تا در انتظارش باشند. شادي و سرور دنيا با غم و اندوه آميخته، و توانايي انسان به ضعف و سستي مي‏گرايد، زيباييها و شگفتيهاي دنيا شما را مغرور نسازد، زيرا زمان کوتاهي دوام ندارد. خدا بيامرزد کسي را که به درستي فکر کند، و پند گيرد، و آگاهي يابد، و بينا شود، پس به زودي خواهيد دانست که آنچه از دنيا وجود داشت از آن چيزي نمانده، و آنچه از آخرت است جاويدان خواهد ماند، هر چيز که به شمارش آيد پايان پذيرد، و هر چه انتظارش مي‏کشيديد خواهد آمد، و آن چه آمدني است نزديک باشد
ارزش عالم و بي‏ارزشي جاهل
دانا کسي است که قدر خود را بشناسد، و در ناداني انسان اين بس که ارزش خويش نداند. دشمن رويترين افراد نزد خدا کسي که خدا او را به حال خود واگذاشته تا از راه راست منحرف گردد، و بدون راهنما برود، اگر به محصولات دنيا دعوت شود تا مرز جان تلاش کند اما چون به آخرت و نعمتهاي گوناگونش دعوت شود، سستي ورزد، گويا آنچه براي آن کار مي‏کند بر او واجب و آنچه نسبت به آن کوتاهي و تنبلي مي‏کند، لزومي ندارد.
سخني از آينده
و اين روزگاري است که جز مومن بي‏نام و نشان از آن رهايي نيابد، در ميان مردم است او را نشناسند، و در ميان جمعيت که نباشد کسي سراغ او را نگيرد، آنها چراغهاي هدايت، و نشانه‏هاي رستگاريند، نه فتنه‏انگيزند و اهل فساد، و نه سخنان ديگران و زشتي اين و آن را به مردم رسانند، خدا درهاي رحمت را به روي آنان باز کرده و سختي عذاب خويش را از آنان گرفته است. اي مردم! به زودي زماني بر شما خواهد رسيد که اسلام چونان ظرف واژگون‏شده، آنچه در آن بود ريخته مي‏شود اي مردم! خداوند به شما ظلم نخواهد کرد و از اين جهت تامين داده است اما هرگز شما را ايمن نساخت که آزمايش نفرمايد، چه اين سخن از آن ذات برتر است که فرمود: در جريان نوح پيامبر نشانه‏هائي است و ما مردم را مي‏آزماييم (مومنون، آيه 30) (هدف امام از جمله (کل مومن نوبه) يعني گمنام و ناشناخته مي‏باشند و جمله (المساييح) که جمع مسايح مي‏باشد کسي است که در ميان مردم و غيبت کردن و گناه و فساد سرگرم است و کلمه (المذاييع) که جمع مذياع است کسي است که چون حرف زشتي را بشنود رواج مي‏دهد و (البذر) جمع بذور کسي است که بسيار نادان و بيهوده‏گو مي‏باشد) متن عربی نهج البلاغه ( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ: ) أُنظُرُواْ إِلَى الدُّنْيا نَظَرَ الزَّاهِدِينَ فِيها، ‏الصَّادِفِينَ‏ عَنْها، فَإِنَّها وَ اللَّهِ عَمّا قَلِيلٍ تُزِيلُ ‏الثّاوِىَ‏ السّاکِنَ، وَ تَفْجَعُ ‏الْمُتْرَفَ‏ الامِنَ لا يَرْجِعُ ما تَوَلّى مِنْها فَأَدْبَرَ، وَ لا يُدْرى ما هُوَ اتٍ مِنْها فَيُنْتَظَرُ، سُرُورُها ‏مَشُوبٌ‏ بِالْحُزْنِ، وَ ‏جَلَدُ الرِّجالِ فِيها إِلىَ الضَّعْفِ وَ ‏الْوَهَنِ‏، فَلا تَغُرَّنَّکُمْ کَثْرَةُ ما يُعْجِبُکُمْ فِيها، لِقِلَّةِ ما يَصْحَبُکُمْ مِنْها.
رَحِمَ اللَّهُ امْرَأً ‏تَفَکَّرَ ‏فَاعْتَبَرَ، ‏وَ ‏اعْتَبَرَ ‏فَأَبْصَرَ، فَکَأَنَّ ما هُوَ کائِنٌ مِنَ الدُّنْيا عَنْ قَلِيلٍ لَمْ يَکُنْ، وَ کَأَنَّ ما هُوَ کائِنُ مِنَ الاخِرَةِ عَمَّا قَلِيلٍ لَمْ يَزَلْ، وَ -کُلّ‏ ‏مَعْدُودٍ ‏مُنْقَضٍ‏، وَ ‏کُلّ‏ ‏مُتَوَقَّعٍ‏ اتٍ‏، ‏وَ ‏کُلّ‏ اتٍ‏ ‏قَرِيبٌ‏ ‏دَانٍ‏.
مِنْها: ‏الْعالِمُ‏ ‏‏مَنْ‏‏ ‏‏عَرَفَ‏‏ ‏‏قَدْرَهُ‏‏، وَ کَفى بِالْمَرءِ جَهْلًا أَنْ لا يَعْرِفَ قَدْرَهُ، ‏وَ ‏إِنّ‏ ‏مِنْ‏ ‏أَبْغَضِ‏ ‏الرِّجالِ‏ إِلىَ اللَّهِ تَعالى لَعَبْداً وَکَلَهُ اللَّهُ إِلى نَفْسِهِ، جآئِراً عَنْ ‏قَصْدِ ‏السَّبِيلِ‏، ‏سائِراً بِغَيْرِ دَلِيلٍ إِنْ دُعِىَ إِلى ‏حَرْثِ‏ الدُّنْيا عَمِلَ، وَ إِنْ دُعِىَ ‏إِلى ‏حَرْثِ‏ ‏الاخِرَةِ کَسِلَ، کَأَنَّ ما عَمِلَ لَهُ واجِبٌ عَلَيْهِ، وَ کَأَنَّ ما ‏وَنى فِيهِ ساقِطٌ عَنْهُ.
وَ مِنْها: ‏وَ ‏ذلِکَ‏ ‏زَمانٌ‏ ‏لا ‏يَنْجُو فِيهِ إِلَّا کُلُّ مُؤْمِن ‏نُوَمَةٍ، إِنْ شَهِدَ لَمْ يُعْرَفْ، وَ إِنْ غابَ لَمْ يُفْتَقَدْ أُولئِکَ مَصابِيحُ الْهُدى، وَ أَعْلامُ ‏السُّرى، لَيْسُوا ‏بِالمَسايِيح‏، وَ لَا ‏الْمَذايِيع‏ ‏الْبُذُرِ، أُولئِکَ يَفْتَحُ اللَّهُ لَهُمْ أَبْوابَ رَحْمَتِهِ، وَ يَکْشِفُ عَنْهُمْ ضَرّاءَ نِقْمَتِهِ.
أَيُّها النَّاسُ، سَيَأْتِى عَلَيْکُمْ زَمانٌ يُکْفَأُ فِيهِ الْإِسْلامُ کَما يُکْفَأُ الْإِناءُ بِما فِيهِ، أَيُّهَا النَّاسُ، إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَعاذَکُمْ مِنْ أَنْ يَجُورَ عَلَيْکُمْ، وَ لَمْ يُعِذْکُمْ مِنْ أَنْ ‏يَبْتَلِيَکُمْ‏، وَ قَدْ قالَ جَلَّ مِنْ قآئِلٍ: ‏إِنّ‏ ‏فِى‏ ‏ذلِکَ‏ ‏لَاياتٍ‏ ‏وَ ‏إِنْ‏ ‏کُنّا ‏لَمُبتَلِينَ‏. قالَ السَّيد الشَريف: أَمَّا قَوْلُهُ عَلَيْهِ السَّلامُ: کُلُّ مُؤْمِن نُوَمَةٍ، فَإِنَّما أَرادَ بِهِ الْحامِلَ الذِّکْرِ الْقَلِيلَ الشَّرِ، وَ الْمَسايِيحُ جَمْعُ مِسْياح، وَ هُوَ الَّذِى يَسِيحُ بَيْنَ النَّاسِ بِالْفَسادِ وَ النَّمائِمِ، وَ الْمَذايِيعُ جَمْعُ مِذْياعٍ، وَ هُوَ الَّذِى إِذا سَمِعَ لِغَيْرِهِ بِفاحِشَةٍ أَذاعَها وَ نَوَّهَ بِها، وَ الْبُذُرُ جَمْعُ بَذُورٍ، وَ هُوَ الَّذِى يَکْثُرُ سَفَهُهُ وَ يَلْغُو مَنْطِقُهُ.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.