تاريخ : | | نویسنده : 24dedicatedserver
باشگاه خبرنگاران: بانک مرکزی سکه هایی را که در اسفند ماه به صورت شش ماهه پیش فروش کرده بود در اول خرداد و به صورت سه ماهه تحویل می دهد.

آخرین دور پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی در هشتم اسفند سال 91 آغاز شد. روز پیش فروش سکه ها یک میلیون و  250 هزار تومان قیمت گذاری شده بودند. قیمت هر سکه در بازار به حدود 1.5 میلیون تومان رسید ولی  از آن روز به بعد قیمت طلا در بازار داخلی به تبعیت از بازار جهانی طلا سیر نزولی پیدا کرده و همچنان پایین می رود.

روند کاهش قیمت ها به گونه ای بوده است که متوسط قیمت هر اونس طلا دربازار جهای طی اردیبهشت ماه امسال به 1488 دلار رسیده است. این وضعیت تا حدی در مورد قیمت دلار نیز صادق است، قیمت هر دلار دربازار آزاد در این روزها به حدود 3500 تومان کاهش پیدا کرده است.

با توجه به این وضعیت اگر قیمت ها در روز نخست خرداد ماه در همین حدود باقی بماند برای کسانی که سکه را با قیمت یک میلیون و 250 هزار تومان پیش خرید انجام داده اند سود صفر قابل محاسبه است و اگر مبنای هزینه خواب پول طی دوره سه ماهه را در منظر بگیریم، پیش خریداران این سکه ها طی سه ماه معادل 5 درصد ( یک چهارم سود 20 درصدی سیستم بانکی برای یک سال)، زیان کرده اند که رقمی معادل 60 هزار تومان است.

البته وضعیت پیش خریداران سکه های یک میلیون و 200 هزار تومانی وضعیت بهتری دارند، زیرا با توجه به قیمت های جاری این افراد از نظر حسابداری نزدیک به 50 هزار تومان سود کرده اند و در مقایسه با نرخ سود بانکی با لحاظ کردن هزینه فرصت عدم سپرده گذاری بانکی به ازای هر سکه خریداری شده 10 هزار تومان ضرر کرده اند.

این بار به نظر می رسد محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی بر خلاف روشن بینی های قبلی خود نتوانسته روند نزولی ارزش طلا را پیش بینی کند و در عمل با اجرای طرح پیش فروش به خریداران 500 هزار سکه بالغ بر 30 میلیارد تومان زیان تحمیل کرده است.

وضعیت بهتر پیش خریداران نیم سکه

البته در این میان وضعیت پیش خریداران نیم سکه وضعیت بهتری دارند. در طرح پیش فروش بانک مرکزی در اسفند ماه بالغ بر 344 هزار نیم سکه پیش فروش شده در زمان آغاز طرح یعنی هشتم اسفند ماه قیمت هر نیم سکه معادل 770 هزار تومان بوده است وقیمت پیش فروش معاد 632 هزار تومان در نظر گرفته شد، در 14 اسفند و بعد از تعدیل قیمت پیش فروش به حدود 605 هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

 پیش خریداران سکه بر خلاف دوره های قبل نتوانستند از سودهای 100 تا 200 هزار تومانی به ازای خرید هر سکه برخوردار شوند و البته با توجه به عدم استقبالی که از این دوره پیش فروش شاهد بودیم می توانیم بگوییم فعالان بازار و مردم بهتر از رئیس کل بانک مرکزی آینده بازارهای ارز و طلا را پیش بینی می کنند.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.